Podziel się swoją historią! Zostań Żywą Książką w wałbrzyskiej Żywej Bibliotece!

Uważasz, że należysz do grupy obarczonej stereotypami i narażonej na dyskryminację? Spotykasz się na co dzień z przejawami nietolerancji i chcesz temu przeciwdziałać? Jesteś otwarty/a na różnorodność? Ważne są dla Ciebie prawa człowieka? Lubisz rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami? Zgłoś się i zostań Żywą Książką w wałbrzyskiej Żywej Bibliotece!

Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych jako realizator projektu edukacyjnego „Żywa Biblioteka/Human Library” w Wałbrzychu poszukuje osób do pełnienia roli Żywych Książek.

Żywa Biblioteka to wyjątkowy międzynarodowy projekt edukacyjny, który polega na osobistej rozmowie z przedstawicielami grup spotykających się ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją. W tym jednym dniu to ludzie są Książkami, a Czytelnik może czytać z nich jak z otwartej księgi w myśl zasady, że nie ocenia się książki po okładce. Zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 80 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka.

Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne obarczone stereotypami oraz narażone na wykluczenie i dyskryminację, które poprzez osobistą rozmowę z Czytelnikiem propagują otwartość, szacunek dla drugiego człowieka i różnorodność. Do tej pory w pięciu wałbrzyskich edycjach projektu można było porozmawiać z następującymi tytułami: Agnostyczka, Ateista/Ateistka, Biseksualna Katoliczka, Były Więzień, Cyganka, Drag Queen, Feministka, Gej, Hazardzista, Imigrantka, Lesbijka, Mama dziecka z autyzmem, Muzułmanin, Muzułmanka, Niemiec, Osoba transpłciowa, Osoba która wyszła z uzależnienia, Osoba z chorobą psychiczną, Osoba niepełnosprawna, Osoba niewidoma, Osoba z depresją i zaburzeniami lękowymi, Osoba żyjąca z wirusem HIV, Para Lesbijska, Patriotka, Protestantka, Psycholog, Syryjczyk, Trzeźwy Alkoholik/Trzeźwa Alkoholiczka, Ukrainiec/Ukrainka, Vaisnava (Wisznuistka), Weganin/Weganka, Wolontariusz, Zaolzianka, Żyd.

Dlatego jeżeli uważasz, że należysz do grupy, wobec której istnieją stereotypy, uprzedzenia oraz dyskryminacja a ponadto jesteś otwarty na różnorodność i lubisz rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami zgłoś się do nas!

W szczególności chcielibyśmy pozyskać do projektu:
– osoby ze społeczności muzułmańskiej
– osoby ze społeczności żydowskiej
– osoby ciemnoskóre
– rodziców osób nieheteroseksualnych
– osoby pochodzenia azjatyckiego
– osoby żyjące z wirusem HIV
– osoby, które wyszły z uzależnień i/lub bezdomności
– mniejszości seksualne
– osoby z niepełnosprawnościami
– rodziców dzieci z niepełnosprawnością
– wegetarian, wegan itp.
– wszelkie inne osoby, które uważają, że z powodu przynależności do określonej grupy lub ze względu na konkretną cechę spotykają się ze stygmatyzacją, stereotypizacją, uprzedzeniami lub dyskryminacją.

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś dołączyć do naszego Księgozbioru i wziąć udział w Żywej Bibliotece jako Żywa Książka, czekamy na Twoje zgłoszenie. Nawet jeżeli chcesz wziąć udział, ale nie jesteś pewny/a, czy grupa, którą reprezentujesz wpisuje się w zasady projektu, napisz lub zadzwoń. Pomożemy Ci dobrać właściwy tytuł i rozwiejemy wątpliwości.

Skontaktuj się z nami telefonicznie 693 145 674 lub meilowo: radoslaw.bednarski@rcwip.pl. Odpowiemy na wszystkie pytania.

Żywym Książkom spoza Wałbrzycha zwracamy koszty przejazdu komunikacją publiczną oraz zapewniamy nocleg. Wszystkim zapewniamy ciepły posiłek i poczęstunek. Gwarantujemy wspaniałą atmosferę i bezpieczeństwo rozmów.

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 18 i 19 października 2018 r. w godz. 10.00 – 18.00 w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu.

Żywa Biblioteka jest organizowana w ramach projektu „Wielokulturowy Wałbrzych” współfinansowanego ze środków Gminy Wałbrzych oraz „Wielokulturowy Dolny Śląsk” współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Organizatorem lokalnym Żywej Biblioteki jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej, Zespołem Szkół Politechnicznych „Energetyk” oraz Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej „UP-DATE”.

Żywa Biblioteka/Human Library Wałbrzych odbywa się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich Pana Adama Bodnara, Human Library Organization oraz Sieci Żywa Biblioteka Polska.